Magický kruh vody 1. část

Cirkulace nebo jinak „stále dokola“.

V našem případě se chceme zamyslet nad cirkulací vody. Vše je v podstatě velice jednoduché. Voda se na zemském povrchu odpařuje, jako zdroj největšího množství odpařující se vody jsou vodní plochy moří a oceánů. Tato odpařená voda stoupá do ovzduší, kdy v určité výšce a za určitých podmínek kondenzuje a tato vysrážená voda padá zpátky na zemský povrch ve formě deště nebo sněhových vloček. Tento koloběh stále bezchybně funguje až na jednu skutečnost, kterou jsme vytvořili mi lidé a která se stále více a více projevuje. Zemský povrch jsme masivně zastavěli budovami, vybudovali jsme síť asfaltových komunikací, betonových zpevněných ploch a kriticky zmenšili plochu, kam by se dešťová voda a sníh mohli zpátky vrátit pod povrch země. Spadlé srážky velice rychle a nevyužité putují sítí kanalizací zpět do moří a oceánů, kde ovlivňují stejně tak, jako tající ledovce stoupající výšku hladiny.

Tady vzniká problém nedostatku spodní vody v půdě. Je to způsobeno pokračující likvidací přirozených ploch, kde by se vodní srážky mohli vsáknout zpět do půdy. Tím, že jsme vyhlásili dotace a programy na jímání dešťové vody řešíme problém pouze okrajově. Tento způsob nedostatek spodní vody neřeší.

Důležité je si uvědomit, že už dále není možné bez uvážení betonem a asfaltem devastovat další ornou půdu.
V souvislosti s našimi poznatky z oblasti recyklace plastů, existuje celá řada plastových prvků na vytvoření zpevněných ploch, které se mohou zatravnit nebo zasypat štěrkem a tím zajistit možnost zadržení srážek v půdě.

Tím, co by dále stálo za úvahu je, jak lépe využít vodu z dešťové kanalizace, než nám odteče řekou dále do moře.

Když jsme si po dlouhé době v naší společnosti SeaRace uvědomili, že hledáním nových technologií na recyklaci plastů ztrácíme čas z důvodu, že je v této oblasti nepřeberné množství byrokratických překážek, desinformací, mýtů, lží
a hlavně, že se jedná o nepřiměřeně nákladnou záležitost, přišli jsme na to, že existuje jedno smysluplné řešení přeměny tohoto plastového odpadu pomocí sofistikované technologie spalovaní na elektrickou a tepelnou energii.

Musíme ale zmínit společnost PURUPLAST s.r.o., která dokázala spojit recyklaci plastu a jímání vody v krajině výrobou zatravňovacích dlaždic. Z našeho pohledu velice užitečná věc, která je však zatím nedoceněná. Abychom předešli opětovné ztrátě času, nezabýváme se zjišťováním možných řešení a teorií, které v praxi nemají šanci na uplatnění,
ale rozhodli jsme se jít vlastní cestou a na základě stanovených bodů se budeme snažit najít řešení, které bychom dokázali také realizovat.

Náš záměr jsme rozdělili do tří fází:

V první fázi nás bude zajímat, kde je největší spotřeba vody. Předpokládáme, že se jedná o oblast obytných aglomerací, určitých odvětví průmyslu a zemědělství v rostlinné i živočišné produkci.

Ve druhé fázi se budeme zabývat, jaké vodních zdroje jednotlivé subjekty uvedené v první fázi využívají pro své zásobování.

Třetí fází bude zjištění alternativních možností vodních zdrojů pro jednotlivé subjekty a současně řešení možností na snížení spotřeby vody. Promítnutí snížení spotřeby by bylo patrné na snížení nákladů, nikoliv, jako tomu je v současné době, kdy se snížení spotřeby projeví na zvýšení ceny tak, aby si dodavatelé vody zachovali své zisky.

Příště tedy, kde je největší spotřeba vody.

Uložit odkaz do záložek.