Každého z nás jistě napadne, že to bude v průmyslu. Ano, tuto skutečnost potvrzují statistiky od renomovaných institucí, které se zabývají touto tématikou. Pro upřesnění, nejvíce náročné odvětví na spotřebu vody je textilní, potravinářský, papírenský a chemický průmysl. V těchto odvětvích je také požadována nejvyšší kvalita vody. V porovnání se světovou spotřebou vody podle zemí je následující pořadí: Čína, USA, Nový Zéland, Brazílie, Rusko, Mexiko, Kanada, Austrálie, Anglie, …. Z mediálních zdrojů stále přijímáme informace, že máme velkou spotřebu v našich domácnostech, jaké spotřebiče bychom měli používat, čím splachovat na toaletách, jak ušetřit každou kapku vody.
Přistoupili jsme na tyto doporučení a rady a daří se snižovat spotřebu vody v domácnostech. Za naši snahu jsme byli také oceněni a to tím, že se voda zdražuje. Není zde cenový rozdíl mezi velkoodběrateli, kteří nepřijali žádná úsporná řešení a domácnostmi, které naopak spotřebu vody snižují. Nikde však nejsou prezentována a požadována opatření, které by měli redukovat spotřebu vody právě u největších odběratelů z průmyslového odvětví.
Tady je kouzelná hra čísel ze statistik:
– spotřeba vody na člověka a den v roce 2019 byla 120 l ( vaření, pití, WC, praní, hygiena)
– spotřeba vody na výrobu 1 kg čokolády je 24.000 l
– spotřeba vody na vypěstování 1 banánu je 103 l
Kde tedy začít šetřit vodou, v domácnostech nebo průmyslu?
Určitě také stojí za úvahu, jaké jsou náklady na výrobu odsolené vody, čerpané z moře nebo oceánu pro zavlažování trávníků v arabských zemích. Jaké množství vody a s jakými náklady spotřebujeme na umělé zasněžování lyžařských svahů.
Z tohoto pohledu se k vodě a vodním zdrojům chováme zcela jako nemyslící bytosti bez rozumu a základních instinktů.



Příště o vodních zdrojích.
You must be logged in to post a comment.